X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

70درصدزنان ترکیه حجاب دارند،اما سریالهای تلویزیونی اکثرا ضداخلاق است/دستمزدبازیگرنقش اول"حریم سلطان


خبرگزاری فارس به نقل از سایت موسسه ابرار نوشت:


تولید سریال‌های تلویزیونی متعدد در شبکه‌های خصوصی و دولتی ترکیه، در حد و اندازه‌ای بسیار فراتر از میزان رشد و پیشرفت سینمای این کشور است و می‌توان گفت سریال‌های تلویزیونی ترکی، به یکی از مهم‌ترین کالاهای فرهنگی صادراتی این کشور تبدیل شده و از ایران و کشورهای عربی گرفته تا بسیاری از کشورهای آفریقایی، چند کشور اروپایی، چین، ژاپن، کره و تایوان، به مشتری‌های پروپاقرص آنان تبدیل شده‌اند.

 در طبقه‌بندی کلی  می‌توانیم سریال‌های مزبور را به این چند دسته تقسیم کنیم: الف) ملودرام‌های عاشقانه، ب) پلیسی ـ حادثه‌ای، ج) تاریخی، د) پلیسی ـ امنیتی، ه‍)‍ دینی و اخلاقی، و) طنز خانوادگی.

طی چند سال گذشته در هرکدام از این حوزه‌ها، سریال‌هایی تولید شده که برخی از آنها در اغلب کشورهای خاورمیانه و گاهی در آفریقا، شرق دور و البته در ایران، طرفداران فراوانی پیدا کرده‌اند.

در گروه سریال‌های تاریخی ترکیه، مجموعه «سده باشکوه» دارای بیشترین میزان شهرت و استقبال است و پخش این سریال، بازار این کالای فرهنگی را در میان شبکه‌های تلویزیونی ترکیه تحت تأثیر قرار داده و تاکنون بیشترین اقبال را در میان بینندگان ترکیه‌ای داشته است. این مجموعه، درظاهر بازگوکننده داستان زندگی سلطان سلیمان قانونی، یکی از مهم‌ترین سلاطین عثمانی است؛ اما درواقع آنچه دیده می‌شود، ارتباط چندانی با تحولات سیاسی ـ اجتماعی و تاریخی دوران سلطان سلیمان ندارد و نزاع و رقابت‌های زنان درباری و دلالان قدرت و پول، تم اصلی این داستان را به‌وجود آورده‌اند. اهمیت این قضیه چنان برجسته شد که اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، در یکی از سخنرانی‌های خود با لحنی به‌شدت برافروخته گفت: «چنین نیست که اجداد ما، زمان خود را به‌طور مداوم با زنان حرمسرا و درباری‌ها به‌سر برده باشند. عمر بسیاری از آنان بر زین اسب سپری شده است. این تصویر حرمسرایی، آینه واقعی زندگی اجداد ما نیست».

ازآنجاکه شبکه تلویزیونی STARtv، یعنی کانال تولیدکننده و پخش‌کننده این سریال، به بخش خصوصی تعلق دارد، دست دولت برای متوقف کردن پروژه باز نیست. بااین‌حال، مدیران این شبکه در چند قسمت از سریال خود، چند نمای مصلحتی از سلطان سلیمان درحال اسب‌سواری را به تصویر کشیدند تا دل اردوغان را به‌دست بیاورند؛ اما این تمام ماجرا نیست و سریال سده باشکوه، حواشی مهم دیگری نیز دارد.

تهیه‌کننده این مجموعه، برای آنکه جذابیت اثر را بالا ببرد، به‌جای البسه مرسوم دوران امپراتوری عثمانی، از جامه‌های نیمه‌برهنه اروپایی برای زنان و رداهای مخملی مدل فرانسوی برای مردان استفاده کرده و این درحالی است که نقاشی‌های به‌جامانده از دوران سلطان سلیمان و نیز عکس‌های قدیمی آخرین دهه‌های بقای این امپراتوری، نشان می‌دهد که برهنگی زنان، دست‌کم به آن میزان که در سریال مزبور مشاهده می‌شود، مرسوم نبوده است و اتفاقاً اغلب همسران رسمی پادشاه و زنان رجال نامدار، پوشیده و مستور بوده‌اند.

ازسوی‌دیگر، در شرایطی که کف حقوق ماهیانه بخش وسیعی از مردم ترکیه درحال‌حاضر بالغ بر 725 لیره است، بازیگر نقش اول این مجموعه تلویزیونی تاریخی، هر هفته شصت هزار دلار دستمزد دریافت می‌کند و تمام طلاها و جواهرات به‌کاررفته در این سریال اصل بوده و این تصویر تجملی و اشرافی و هزینه‌های گزاف ساخت سده باشکوه، با نمای واقعی زندگی مردم کنونی ترکیه هیچ تطابقی ندارد و جالب اینجاست که در تصویر ارائه‌شده از دوران عثمانیان نیز اثر چندانی از فقر، ستم و حکمرانی نظامی دیده نمی‌شود و پادشاهان و رجال عثمانی، ایدئال، عادل، کاردان، دوراندیش و دین‌مدار نشان داده می‌شوند!

 

در گروه ملودرام‌های عاشقانه می‌توان به نمونه‌های فراوانی اشاره کرد که اتفاقاً بیشترین حجم تولیدات داستانی شبکه‌های تلویزیونی ترکیه نیز در این حوزه صورت گرفته است. عشق ممنوع، مزرعه خانم، عفت، سرخ سرخ، ازل، عمر گل لاله، برگ‌ریزان، فرار، من او را بسیار دوست داشتم و ده‌ها نمونه دیگر، ازجمله سریال‌های تلویزیونی ترکیه است که به بسیاری از زبان‌های خارجی دوبله شده‌اند. غالب این سریال‌ها براساس تم‌هایی همچون خیانت، روابط عاطفی مثلثی و روابط مافیایی ساخته شده‌اند و می‌توان این نمونه‌ها را از مصادیقی دانست که شایان انتقادات فراوانی هستند.

تهیه‌کنندگان این سریال‌ها برای هرچه جذاب‌تر نشان دادن آثار خود، در این داستان‌ها به استفاده از بازیگران خوش‌سیما و جوان، جامه‌های نیمه‌برهنه، خودروهای لوکس، خانه‌ها و ویلاهای مجلل و نشان دادن تصویری مدرن، جذاب و آزاد از ترکیه روی آورده‌اند. به‌طور خلاصه درمورد این تیپ از آثار ترکیه‌ای می‌توان گفت تصاویری که در این سریال‌ها نشان داده می‌شود، فقط با زندگی اقلیت کم‌شماری از جامعه ترکیه تناسب و انطباق دارد.

براساس تحقیقات و اطلاعات موثق و رسمی، 70 درصد از زنان و دختران ترکیه‌ای محجبه‌اند ـ و اتفاقاً حجاب زنان ترکیه‌ای از بسیاری از زنان کشورهای مسلمان دیگر کامل‌تر است ـ بااین‌حال، در سریال‌های تلویزیونی، بسیار به‌ندرت یک زن محجبه مشاهده می‌شود و اگر هم زن محجبه‌ای به‌عنوان بازیگر نشان داده شود، نقشی در حد کلفت، آشپز و زنان فقیر روستایی دارد که با حجاب ناقص و ناتمام نشان داده می‌شوند.

در این سریال‌ها معمولاً پدیده‌ای به نام رفتار عبادی، نماز، روزه و جایگاه خداوند و معنویت وجود ندارد و تأکید ویژه‌ای بر روابط دختر و پسری به مثابه نمادی از مدرنیته و آزادی صورت گرفته و معمولاً قهرمانان متأهل نیز در سودای داشتن روابط پنهانی و نامشروع هستند. میزان انحراف اخلاقی و اجتماعی در این سریال‌ها و ترس از تأثیرگذاری‌های گسترده و عمیق آنها در بین خانواده‌های ترکیه در حدی است که بارها بلنت آرنچ، معاون نخست‌وزیر و سخنگوی هیئت دولت و نیز حسین چلیک، سخنگوی حزب عدالت و توسعه، این آثار را مخرب دانسته و اعلام کرده‌اند که با ادامه این روند، اخلاق و روابط خانوادگی سالم و دینی در ترکیه مورد تهدید جدی قرار می‌گیرد. بااین‌حال، صاحبان رانت‌های بزرگ رسانه‌ای که دست‌کم در برنامه‌های خبری و تحلیل‌های سیاسی، حزب حاکم را نمک‌خور کرده‌اند، حاضر نیستند از درآمدهای چند میلیون لیره‌ای این سریال‌ها دست بکشند.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد